Poradnik dla osób pracujących zdalnie: Jak stworzyć ergonomiczne miejsce do pracy w łóżku?

Obecnie coraz więcej osób stawia na pracę zdalną. Oczywiście to otwiera drzwi do wielu nowych możliwości, w tym pracy z wygodnego łóżka. A czy jest to zdrowe? Należy przede wszystkim pamiętać o stworzeniu ergonomicznego miejsca do pracy. Oto 5 kroków, które pomogą nam stworzyć prowizoryczne biuro we własnym łóżku!

Krok 1 – poduszki

Nie da się zaprzeczyć, że poduszki są ważnym elementem ergonomicznego miejsca do pracy w łóżku. Wynika to z faktu, iż mogą wpływać na postawę ciała, a tym samym komfort w czasie pracy. Stawiamy tutaj przede wszystkim na poduszkę pod plecy, które pozwolą uzyskać dodatkowe wsparcie dla kręgosłupa oraz pod szyję, gdyż pomogą one utrzymać naturalną krzywiznę kręgosłupa. Bez dwóch zdań prawidłowo umieszczone poduszki mogą stworzyć ergonomiczną przestrzeń do pracy w łóżku. Warto zatem poświęcić swój czas na znalezienia idealnego modelu.

Krok 2 – stolik

Stworzenie ergonomicznego miejsca do pracy w łóżku wymaga uwzględnienia funkcjonalnego stolika. Jego obecność nie tylko ułatwi pracę, ale także zadba o wygodne warunki dla kręgosłupa. Warto postawić tutaj na stabilny oraz regulowany stolik, który można z łatwością umieścić na łóżku. Istotną kwestią jest tutaj dostosowanie go do odpowiedniej wysokości i kąta nachylenia. W ten sposób ułatwi nam pracę, a także zapewni komfortowe warunki. Przed zakupem upewnijmy się jednak, że ma on na tyle dużą powierzchnię, aby pomieścić laptopa, dokument oraz wszystkie niezbędne do pracy akcesoria.

Krok 3 – oświetlenie

Pracując w łóżku, należy również zadbać o odpowiednie oświetlenie. W końcu ma ono znaczący wpływ zarówno na komfort wzrokowy, jak i ogólne samopoczucie. Świetnie sprawdzi się tutaj lampa zadaniowa, gdyż jej światło jest skoncentrowane na obszarze pracy. W ten sposób jesteśmy w stanie uniknąć zacieniania ekranu laptopa i zmęczenia wzroku. Inną kwestią jest lampka z regulowaną jasnością, dzięki czemu możemy dopasować oświetlenie do swoich indywidualnych preferencji.

Krok 4 – regulowany stelaż

Regulowany stelaż umożliwia dostosowanie kąta nachylenia dla optymalnego wsparcia kręgosłupa. Wówczas jesteśmy w stanie zmieniać pozycję w zależności od swoich preferencji i potrzeb. Kwestia ta jest o tyle ważna, iż pozwala na odpowiednie ułożenie ciała, co prowadzi do uniknięcia bólu pleców. Warto tutaj zwrócić uwagę na to, że regulowany stelaż to doskonałe narzędzie, które umożliwia dostosowanie łóżka do ergonomicznych potrzeb. W końcu pozwala na swobodną pracę w łóżku.

Krok 5 – wygodny materac

O materacu do spania dużo mówi się w kontekście zdrowego i spokojnego wypoczynku. Jednak czy zastanawialiśmy się kiedyś nad tym, jak wpływa na ergonomiczne miejsce do pracy w łóżku? Przede wszystkim ma on za zadanie zapewnić odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa, a także znacząco wpłynąć na komfort. Pamiętajmy jednak, że należy uwzględnić odpowiednią twardość, rozmiar czy rodzaj wypełnienia. Nie bez znaczenia są również indywidualne właściwości wybranego przez nas produktu.

Mimo stworzenia ergonomicznego środowiska pracy w łóżku postarajmy się ograniczyć czas pracy w tej pozycji. Jeśli nie jest to możliwe, to regularnie róbmy przerwy na rozciąganie, co pomoże nam uniknąć bólu mięśni i sztywności.

Artykuł powstał we współpracy z SleepingHouse.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × jeden =